Brian May

15. července 2009 v 21:46 | Habala |  Kytaristi - biografie, informace...
Brian May (celým jménem Brian Harold May), slavný jako kytarista skupiny Queen, se narodil 19. července 1947 v Hamptonu Middlesex. Má vystudovanou universitu Imperial College, obor fyzika/astronomie. Od dětství se učil na klavír, který ho ale nebavil. Později se začal učit hrát na ukulele a protože dělal rychlé pokroky, brzy chtěl kytaru. K narozeninám dostal španělku, kterou si poupravil na akustickou kytaru. Mezitím udělal zkoušky z teorie i praxe hry na klavír, klavíru se ale dál nevěnoval. Po nějakém čase však zjistil, že akustická kytara mu ke hraní hudby, která se mu líbí, nestačí. Na elektrickou kytaru neměl peníze, a tak se svým otcem vyrobil tzv. Rudý Speciál (orig. Red Special).
Brian nehraje trsátkem - prý jich vyzkoušel hodně, ale s žádným neměla kytara takový zvuk, jaký by chtěl, až později zjistil, že ten pravý zvuk dostane s obyčejnou šestipencí.
Když mu bylo 17, založil s kamarády kapelu, pojmenovali se (podle sci-fi knihy) 1984. Dne 13. května 1967 se konal jeden z památných koncertů této skupiny, když doprovázeli Jimiho Hendrixe.
Skupina 1984 se později rozpadla. Brian ale chtěl hrát v nějaké kapele a tak vyvěsil na školní nástěnku inzerát, že shání bubeníka. Ozval se mu Roger Taylor, budoucí bubeník Queen. Hráli nejprve s dalšími kamarády jako skupina Smile. Něco jejich hudbě ale chybělo, dokud nepřišel Freddie Mercury. Přinášel jim pořád dobré nápady. Zlomový okamžik přišel s Freddieho výrokem "Proč takhle maříte čas? Musíte definovat mnohem originálnější písně. Musíte mnohem jasněji definovat způsob vašeho hudebního vyjadřování. Kdybych byl vaším zpěvákem, věděl bych jak na to." Skupině Smile odzvonilo. K Brianovi, Freddiemu a Rogerovi se později připojil baskytarista John Deacon a tak vznikla světoznámá skupina Queen.
S Queen hrál Brian až do roku 1991, kdy zemřel Freddie Mercury. Ostatní Queeni se shodli na tom, že bez Freddieho by nemělo smysl pokračovat. Skupina sice nikdy doopravdy nerozpadla, ale jen "ukončila" nebo "přerušila" svoji funkci. Po Freddieho smrti koncertoval Brian sám a nahrával sólová alba. Queen byli obnoveni až v roce 2005, kde ale z původní sestavy zůstali jen May a Taylor. Na turné s nimi jezdil Paul Rodgers, se kterým vydali v roce 2008 album The Cosmos Rocks. Tento projekt už byl bohužel zase ukončen.
Momentálně se May věnuje astronomii, ze které v roce 2007 dokončil a odevzdal svou diplomovou práci, desítky let po jejím zahájení.

Kytara: Jedna stránka, Druhá stránka, Třetí stránka
Ofic. stránky: BrianMay.com
Soapbox: Bri's Soapbox
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 revange revange | Web | 15. července 2009 v 21:48 | Reagovat

jo Brian a jeho Red Special..:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama