Leden 2010

Steve Vai

31. ledna 2010 v 17:01 | Habala |  Kytaristi - biografie, informace...
Po dlouhý době zase jeden kytarista... Tentokrát teda Steve Vai.
Celým jménem je Steven Siro Vai a to Vai se čte normálně [vaj], ne s angl. výslovností, protože je to z italštiny. Narodil se 6. června roku 1960 v New Yorku. Ovlivněnej hudbou Led Zeppelin, Queen, Jimiho Hendrixe, Franka Zappy apod. se začal učit na kytaru, ale i na jiný nástroje - mezi nimi byly i klávesy, na který hrál ve svý první skoro kapele (znáte to), když mu bylo 12. Chodil na hudebně zaměřenou základku. V roce 1974 se seznámil s Joem Satrianim, kterej ho taky něco přiučil a později - v sedmnácti nebo osmnácti letech - šel studovat na slavnou Berklee College of Music v Bostonu.
Vai byl velkým obdivovatelem hudby Franka Zappy, a tak jednou Frankovi poslal notový zápisy některých sól (jediná věc, kterou jsem si skoro jistá, že tam byla, je Black Page) a nahrávky Frankových nejtěžších skladeb zahraných dvakrát rychleji a to Zappu zaujalo, tak mu posílal další věci na přepsání a Steve přepisoval a přepisoval... Až si ho jednou Zappa pozval na zkoušku, kde po něm chtěl údajně hodně složitý věci. Četla jsem třeba, že nejdřív mu dal noty nějaký věci v obyčejným čtyř čtvrťovym taktu, ať prej to zahraje. Tak to zahrál. Pak mu řek, ať to zahraje v 7/4 taktu. To prej taky zahrál, tak mu to ještě párkrát změnil, ale Vai to pořád zvládal. Tak přinesl Frank jiný noty a to už bylo horší - Steve mu na to řek, že to je nemožný, na což mu Frank odpověděl, že slyšel, že nějaká tehdejší popová "zpěvačka" shání kytaristu, a že by to moh zkusit. Samozřejmě s humorem (jak taky jinak, Frank..), protože Vaie nakonec do kapely vzal (v toce 1980 nebo 1981) a měl ho tam až do roku 1984, kdy mu vyšlo první sólový album Flex-Able.
V dalších letech kromě nahrávání vlastních alb hostoval v různých kapelách. Například zastoupil na jedno album Yngwieho Malmsteena ve skupině Alcatrazz nebo nahrál dvě alba se skupinou Davida Lee Rotha, dřívějšího frontmana skupiny Van Halen.
V roce 1990 vyšlo vysoce oceňované instrumentální album 'Passion and Warfare', na kterym je hodně jeho slavnejch věcí, například For the Love of God, Blue Powder, The Audience Is Listening nebo Liberty. V devadesátym třetim spolupracoval na dalším významným albu 'Sex and Religion' se zpěvákem Devinem Townsendem, bubeníkem T. Bozziem a basistou T. M. Stevensem...
Vydával další alba (známější např. 'Alien Love Secrets' nebo 'Fire Garden') a furt vydává, posledním studiovým je zatím 'Real Illusions: Reflections' z roku 2005 a živým je 'Where the Wild Things Are' nahrané v roce 2007 a vydané 2009. Toto album je taky jedenáctým titulem nominovaným na Grammy (které již dvakrát vyhrál v kategorii Best Instrumental Performance a jednou spolu s Dweezilem Zappou a Napholeonem Murphym Brockem za projekt Zappa Plays Zappa).
Mimo jiné se také účastní turné G3, což je projekt založený v roce 1996 Joem Satrianim. Ten tam hraje samozřejmě pokaždý a Vai až na nějaký výjimky taky (např. v roce 2007, kdy hráli se Satrianim Paul Gilbert a John Petrucci).
Přiznám se, že ani nevim, na čem dělá teď. Asi furt na projektu EVO Experience...
Oficiální stránky: www.vai.com
Kytara: Má vlastní modely JEM u značky Ibanez. Víc tady, pak tady je "Time-travel" - všechny JEMy vyrobený od roku 1987, kdy byla vyrobena první, tady něco o nich na oficiálkách a tady HQ obrázek tý novější, zelený a svítící...

Crossroads

29. ledna 2010 v 21:13 | Habala |  Kytaristi a jejich mistrovský díla
Znáte někdo ten film?
Přemejšlim, že si ho zkusim někde sehnat, jen tak ze zvědavosti...
Tady píšou, že je to o ničem. Ale některý to chválej. Tak nevim. Přinejhoršim mě to nebude bavit, tak to vypnu, no. :)
Tohle je údajně nejlepší část z toho filmu. Dobrej je ten konec, jak už mu to nejde vejš. :D (Jo, je docela sranda koukat, jak to kazí...)

A nakonec jenom taková zajímavost - ten začátek zní jak Bad Horsie, která je ale (teda pokud vim) až z devadesátejch let.

Supernaut

26. ledna 2010 v 19:28 | Habala |  Hudba
Když byl Frank v dubnu 1975 kvůli soudu s Albert Hall v Londýně, dal novináři Giovannimu Dadomovi seznam svých oblíbenců....., ale v jeho čele stál Supernaut od Black Sabbath. ,,Líbí se mi, protože si myslím, že je to prototyp určitého hudebního stylu, a myslím, že je to dobře udělané."
To je z tý knihy Zappa: Elektrický Don Quijote, o který jsem tu už někdy před měsícem psala a kterou jsem pořád ještě nedočetla. :)) No a jelikož od Sabbathů toho moc neznám, tak jsem si tuhletu ze zvědavosti našla a fakt se mi docela líbí, takový nějaký energetický to je. Akorát nevim, jak přeložit slovo Supernaut...

You better watch out! There may be dogs about!

24. ledna 2010 v 16:55 | Habala |  Hudba
Nevim jak vám, ale mě se od Floydů děsně líbí album Animals. Hlavně ti psi tam, ale ještě lepší je ovce. Ta mi přijde geniální.
Ňák mi to nemyslí, tyhle dva řádky jsem psala asi 10 minut. :)) No, prostě si jí pusťte, jestli na ní máte náladu. Je hodně dobrá, fakt, že jo.
Opsala jsem si text (nejdřív z nějakejch stránek, ale pak jsem koukla i na jiný a zjistila jsem, že na těch prvních byl blbě, tak nakonec z pink-floyd-lyrics.com, to už jen ten název zní důvěryhodně), a až mi to bude aspoň trochu myslet, tak si ho zkusim přeložit.

News a tak...

23. ledna 2010 v 20:24 | Habala |  Kytaristi a jejich mistrovský díla
Zas jsem se jednou nudila, tak jsem prolejzala oficiálky, a to Satrianiho a pak Vaie. Maj tam docela zajímavý novinky, tak sem o nich taky něco napíšu.
Tohle mě zaujalo na Vai.com -> písnička Highly Strung od nějaký Orianthi, kytaristky z Austrálie. Co sem tak o ní četla na wikipedii, měla hrát s Majklem Džeknem na tom jeho turné, kterýho se chudák nedožil. A prej že hrála i se Santanou a Princem a tak. Ňák nevim, co si o ní myslet, ale asi bude fakt docela dobrá. Na ženskou teda jo. Ne?

Ale lepší zprávy jsou z Satriani.com... Hlavně ta, že Chickenfootum vyjde v dubnu DVD, juchů!! :D
A ještě jedna věc, ta se týká jenom Joea. Zveřejnili I Just Wanna Rock z toho novýho DVD, (který vyjde 2. února..) a zní i vypadá to docela dobře. Na youtube to ale ještě neni, tak kdybyste to mermomocí chtěli vidět (já jsem naivní), tak se můžete podívat TADY.
Toť vše, mějte se. :)

Úůůů, bejby...

19. ledna 2010 v 20:30 | Habala |  Hudba
Tohle je děsně hezká věc. Že jo...?
Pink Floyd - Don't Leave Me Now
...Ale asi se mi líbí hlavně kvůli tomu Gilmourovýmu sólu konci, kterej mi přijde lepší spíš na albovce, jak je ta na tom jednom tóně a pak to vytáhne o oktávu vejš... Stejně tu zpětnou vazbu nechápu, je to pro mě takovej zázrak. :)) Kurňa, já chci elektrickou.
No nic, posouchejte, poslouchejte... Vy to vlastně znáte, ale stejně poslouchejte, poslouchejte...

Pink Theater

16. ledna 2010 v 20:56 | Habala |  Hudba
Mám dotaz.. nevíte někdo, proč hráli Dream Theather ty covery věcí od Pink Floydů?
Třeba tyhle jsou (podle mě) hodně dobrý -->

Joe is searching

16. ledna 2010 v 15:07 | Habala |  Kytaristi a jejich mistrovský díla
Včera jsem byla chvíli doma (skoro) sama, tak jsem si pustila ty G3 dole v televizi. To je úplně jinej zážitek, než v PeCi... :)) No, zkrátka se mi děsně začla líbit tahle věc, kterou jsem tam vždycky tak nějak přehlížela.. Ani nevím, proč. Je to Searching od Satrianiho. Geniální věc.
A nechápu, co tam dělá u těch pedálů někdy tak kolem poloviny třetí minuty.
A má skvělou kytaru a boty.

Tokyo kiss

12. ledna 2010 v 19:30 | Habala |  Kytaristi a jejich mistrovský díla
Tak jsem si koupila ty G3 z Tokia. Měla jsem takovou raodost, že to měli, těšila jsem se, až si to pustim.. A je to v háji :( Strašně se to seká, ale poškrábaný to neni. Tak nevim. Myslíte, že mi vrátěj peníze, když jim to tam půjdu dát zpátky..?
Ale aspoň jednu věc sem dám, a to Glasgow Kiss od Johna Petrucciho. Už jsem jí sem chtěla dát dávno, ale ňák jsem se k tomu nemohla dokopat, nevim proč.. Vždyť je to machrovina první třídy. :) A Petrucci je strašně rychlej machr. Zkoušela jsem tu (něco jako) úvodní část, ale asi 50× pomaleji a stejně mi to znělo tak nějak pofidérně. (Ale tak co jsem mohla čekat? :D)

For the Love of God

11. ledna 2010 v 20:26 | Habala |  Kytaristi a jejich mistrovský díla
Tak koukám, že už zas na youtube cpou ten novej koncert Steva Vaie. Ten, co vyšel koncem září minulýho roku. Doufám, že jim to zase nesmažou, jako to už jednou udělali, protože tohle bych sem fakt dát chtěla/měla.
Je to věc For The Love Of God, jedna z těch, za který byl nominovanej na Grammy, a kterou hrál vždycky (až na nějaký výjimky) tak nějak normálně, beze změn.. Až teďko ji docela přepracovali, a to jsem fakt zírala (uši zíraly), když jsem to viděla (uši slyšely) prvně. Prostě dokonalý, nevim, co víc k tomu napsat. :) Jestli vás to aspoň trochu zajímá, pusťte si.
A proč jsem psala o těch Grammech? Hehe. Je nominovanej, zase, za tu Now We Run, v kategorii Best Rock Instrumental Performance.. Borec.

The grass was greener.

10. ledna 2010 v 11:55 | Habala |  Hudba
..Ale teď už furt jenom sněží... Né, že by mi to vadilo, já z toho mám docedla i radost. (Nejen já, i jeden nás profesor se radoval, že pude bobovat.) Akorát je škoda, že kámoška, se kterou jsme chtěly jít, až nasněží, do pískovny, jela na hory.. A nevěřim tomu, že takhle hezky čistě bílej vydrží ten sníh ještě tejden. Ale třeba se (doufám) pletu.
No to je teď fuk, každopádně se teď těšim na léto, až budou ty pole vypadat jako v tomhle klipu -> Je to High Hopes od Floydů. A jestli tohle neni úžasný, tak už neni úžasný asi nic.
Ty kytary v potoce, to je můj sen.. :) Zajímalo by mě, jestli by fakt kytara takhle plavala, kdyby se dala do potoka.......

A taky nějaký nový zjištění: Nějak to nestíhám sledovat, ale co jsem tak četla u o'sharkové (děkuju), tak Jimmy Page, Elvis Presley, David Bowie a John Paul Jones měli narozeniny. Tak všem všechno nej, samozřejmě.
Horší zpráva je, že jsem neviděla ten dokument o Plantovi, jenom konec Whole Lotta Love, když už skončila Obecná škola. Tak jsem pak koukala aspoň na ten Bigbít.
A smutná zpráva je, že umřela maminka Joea Satrianiho.. Už prej někdy před měsícem. Je to ta pani skoro na začátku tohodle videa. Tak ať se jí tam nahoře, kam určitě půjde - za to, jakýho si vychovala syna - líbí.

Vitacit

5. ledna 2010 v 19:10 | Habala |  Asi nezařaditelné...
Dneska mi táta ukázal docela zajímavý stránky. Sice to patří taky k takovejm těm věcem, na který se dá chodit, když nevíte, co s časem, ale narozdíl od těch fejsbůků a podobnejch blbostí, který taky jenom plejtvaj časem, je tohle docela zajímavý. Jsou to stránky www.projekt-spad.cz a je to o Čechách za komoušů... Respektive o lidech v Čechách za komoušů. Taková pitomost, ale docela dobrá. Hodně se mi tam líbí třeba byt v pátym patře v paneláku. Je v něm mimo jiný i tahle věc, která se mi docela dost líbí, ten riff... Vy to asi (teda určitě) znát budete, ale pro mě je to nový.. Přiznám se, že český interprety až na nějaký ty výjimky moc neposlouchám, ani vlastně nevím proč.

Jim Hutton

4. ledna 2010 v 19:30 | Habala |  Asi nezařaditelné...
Teď jsem zjistila věc.. Umřel Jim Hutton, přítel Freddieho. Prvního ledna už.
Koukněte se třeba na fcqueen.cz. Nevím, co k tomu napsat...
Asi jenom R.I.P, pane Huttone... Aspoň se konečně s Freddiem potkaj.


I really don't know...

4. ledna 2010 v 17:02 | Habala |  Hudba
...jestli jsem sem už tuhle věc dávala, nebo ne. Myslela jsem, že jo, ale nebyla jsem si jistá, tak jsem koukala do archivu a nenašla jsem jí... Kdyžtak tu bude dvakrát, no. :)
Je to Misty Mountain Hop od Led Zeppelin. Skvělá věc, hodně skvělá. A děsně pozitivní. Vždycky, když potřebuju trochu zvednout náladu, můžu se na ní spolehnout. (Teda pokud tu náladu nemám extrémně špatnou, to už nefunguje, to už pouštim Floydy nebo něco tak.)
Ach jo, moc kecám (Že by mě to tu zase začínalo bavit?), tady je ->
Je to z Knebworthu z roku 1979... Víc se mi líbí tahle verze z sedumdesátýho třetího, ale u toho videa ti šmejdi zakázali vkládání do článků.. :/

We go 'round in circles

3. ledna 2010 v 20:47 | Habala |  Hudba
Tihleti machři sakra dobře věděj, co to je nářez.
Teď se mi od nich začla líbit tahle věc, Turnin' Left se jmenuje. Našla jsem na youtube docela dost dobrý video od někoho z diváků v Londýně, tak se podívejte. :) Šoumeni jsou to, všichni čtyři. Satriani si zase zahraje zubama... To, co mě na tom udivilo, je, že ty druhý hlasy zpívá Anthony. :) Z tý albovky to zní jak nějaká ženská.
A tady albovka, strašně skvělá věc. Fakt.
Pokud vám to nějak jde, pořádně si zesilte basy. Né, že by tam byly potichu, ale s nima je to o dost lepší.
A už by mohli udělat něco novýho, na tom jsme se shodly s kámoškou. Poslouchat jedno jediný album furt dokola neni tak dobrý, jako kdyby byly aspoň sedum.