Steve Vai

31. ledna 2010 v 17:01 | Habala |  Kytaristi - biografie, informace...
Po dlouhý době zase jeden kytarista... Tentokrát teda Steve Vai.
Celým jménem je Steven Siro Vai a to Vai se čte normálně [vaj], ne s angl. výslovností, protože je to z italštiny. Narodil se 6. června roku 1960 v New Yorku. Ovlivněnej hudbou Led Zeppelin, Queen, Jimiho Hendrixe, Franka Zappy apod. se začal učit na kytaru, ale i na jiný nástroje - mezi nimi byly i klávesy, na který hrál ve svý první skoro kapele (znáte to), když mu bylo 12. Chodil na hudebně zaměřenou základku. V roce 1974 se seznámil s Joem Satrianim, kterej ho taky něco přiučil a později - v sedmnácti nebo osmnácti letech - šel studovat na slavnou Berklee College of Music v Bostonu.
Vai byl velkým obdivovatelem hudby Franka Zappy, a tak jednou Frankovi poslal notový zápisy některých sól (jediná věc, kterou jsem si skoro jistá, že tam byla, je Black Page) a nahrávky Frankových nejtěžších skladeb zahraných dvakrát rychleji a to Zappu zaujalo, tak mu posílal další věci na přepsání a Steve přepisoval a přepisoval... Až si ho jednou Zappa pozval na zkoušku, kde po něm chtěl údajně hodně složitý věci. Četla jsem třeba, že nejdřív mu dal noty nějaký věci v obyčejným čtyř čtvrťovym taktu, ať prej to zahraje. Tak to zahrál. Pak mu řek, ať to zahraje v 7/4 taktu. To prej taky zahrál, tak mu to ještě párkrát změnil, ale Vai to pořád zvládal. Tak přinesl Frank jiný noty a to už bylo horší - Steve mu na to řek, že to je nemožný, na což mu Frank odpověděl, že slyšel, že nějaká tehdejší popová "zpěvačka" shání kytaristu, a že by to moh zkusit. Samozřejmě s humorem (jak taky jinak, Frank..), protože Vaie nakonec do kapely vzal (v toce 1980 nebo 1981) a měl ho tam až do roku 1984, kdy mu vyšlo první sólový album Flex-Able.
V dalších letech kromě nahrávání vlastních alb hostoval v různých kapelách. Například zastoupil na jedno album Yngwieho Malmsteena ve skupině Alcatrazz nebo nahrál dvě alba se skupinou Davida Lee Rotha, dřívějšího frontmana skupiny Van Halen.
V roce 1990 vyšlo vysoce oceňované instrumentální album 'Passion and Warfare', na kterym je hodně jeho slavnejch věcí, například For the Love of God, Blue Powder, The Audience Is Listening nebo Liberty. V devadesátym třetim spolupracoval na dalším významným albu 'Sex and Religion' se zpěvákem Devinem Townsendem, bubeníkem T. Bozziem a basistou T. M. Stevensem...
Vydával další alba (známější např. 'Alien Love Secrets' nebo 'Fire Garden') a furt vydává, posledním studiovým je zatím 'Real Illusions: Reflections' z roku 2005 a živým je 'Where the Wild Things Are' nahrané v roce 2007 a vydané 2009. Toto album je taky jedenáctým titulem nominovaným na Grammy (které již dvakrát vyhrál v kategorii Best Instrumental Performance a jednou spolu s Dweezilem Zappou a Napholeonem Murphym Brockem za projekt Zappa Plays Zappa).
Mimo jiné se také účastní turné G3, což je projekt založený v roce 1996 Joem Satrianim. Ten tam hraje samozřejmě pokaždý a Vai až na nějaký výjimky taky (např. v roce 2007, kdy hráli se Satrianim Paul Gilbert a John Petrucci).
Přiznám se, že ani nevim, na čem dělá teď. Asi furt na projektu EVO Experience...
Oficiální stránky: www.vai.com
Kytara: Má vlastní modely JEM u značky Ibanez. Víc tady, pak tady je "Time-travel" - všechny JEMy vyrobený od roku 1987, kdy byla vyrobena první, tady něco o nich na oficiálkách a tady HQ obrázek tý novější, zelený a svítící...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ZERO ZERO | 31. ledna 2010 v 17:41 | Reagovat

tak te novej desing je suprovej :)
jinak steve vai je fakt kytarovej mág :D moc ho nemusim ale umět hrát aspoň z oloviny jako on...:)))to by bylo

2 Oik Oik | Web | 31. ledna 2010 v 18:19 | Reagovat

To, že by chtěl bejt popová hvězda, ale nemoh by hrát ty sóla jsi tam nenapsala...

3 Robka Robka | Web | 31. ledna 2010 v 19:58 | Reagovat

Jsem vůbec nevěděla, Vai byl u Zappy v kapele, asi to bude tím, že jsem se o něj nikdy moc nezajímala. Až teď, když tady o něm píšeš. A taky mám doma ten koncert G3, že:-))

4 Habala Habala | Web | 1. února 2010 v 22:50 | Reagovat

Třeba tady je občas vidět. :)
http://www.youtube.com/watch?v=smXctlhgcHk

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama