Září 2010

Áj em ajron mén!

28. září 2010 v 21:38 | Habala |  Hudba
Nazdár!
Druhej článek za dnešek - neobvyklý, co?
Tak jsem si tu čistě instrumentální, pomalou, klidnou a hezkou náladu zničila tím, že jsem si na YouTube pouštěla starší videa Black Sabbath - ani už nevím, jak jsem se k tomu vlastně dostala - a narazila jsem na tuhle starou známou ohranou věc a tak nějak zničehonic do mě vlezlo strašný nutkání si ji dát sem, na blog. Kdyžtak tenhle článek ignorujte s vědomím, že jsem nevyléčitelná puberťačka píšící pod vlivem toho nářezu, co začíná na 5:07.

A teprve teď vám už snad definitivně přeju dobrou noc.

Dvě pěkný věci od Joa

28. září 2010 v 20:07 | Habala |  Kytaristi a jejich mistrovský díla
Nazdár, nazdár...
Tak konečně... Celej den mi nešlo přihlásit se na blog ani napsat (nepřihlášená) komentář, to jsou věci. Vám to šlo, jo? Já jenom, jestli byl problém u mě nebo u nich.
Heleďte, zjišťuju, že čím je blíž ten koncert Joa Satrianiho v Praze (Šárko, užij si to!), tím víc je mi líto, že na něj nemůžu jít. Už to vidim - třetího listopadu ráno se vzbudim, pustim něco od něj a až do večera (bo do noci) to nevypnu... :) No, to je teď fuk. Jestli máte náladu na něco čistě instrumentálního, pomalejšího, klidnýho a hezkýho, pusťte si tyhle dvě věci (nebo aspoň jednu z nich). První je Love Thing z alba Crystal Planet a druhá je Starry Night z alba Strange Beautiful Music. Obě tyhle kritéria splňujou a obě se mi taky moc líběj - ať už mluvím o albech nebo o písničkách.
Love Thing z koncertního DVD Live In San Francisco
Starry Night taky živě z nějaký televize, je to verze jenom s doprovodem akustický kytary (u který si musim zjistit to ladění). Začíná to ale až někde kolem druhý minuty, v tý první půlce něco kecaj o zmrzlejch prstech...

Tak ahojte.
P.S.: Šmarjá, na to nejdůležitější bych zapomněla. Na Satriani.com zveřejňujou postupně videa - denně jedno - o jednotlivejch skladbách z novýho alba, jak vznikaly a tak podobně... A z toho, co tam zatím je, to vypadá dost chytlavě. Na Dream Song a tu od P pod ní (hergot, ten riff!) se opravdu těšim.
P.P.S.: Jo a má novou JSku. Nevim jakou, ty přesný názvy, co vypadaj spíš jak nějaký tajný heslo, si nepamatuju, ale koukala jsem, že to má tři singly... Ó.
Ještě jsem chtěla napsat něco, ale zapomněla jsem, co.
Tak teď už ahojte. Brou noc.

Steve Vai - Alien Love Secrets

25. září 2010 v 17:40 | Habala |  Alba
Nazdár.
Tak šup. Zas jedna deska, nerada bych tuhle rubriku nechala umřít hned po narození.
Dneska to bude podle mě Vaiovo instrumentálně nejlepší instrumentální (až na pár drobnejch výjimek) album (teda ani ne album, "jen" EP, a to v pořadí druhý - první bylo Flex-Able Leftovers, 1984) Alien Love Secrets. Vzniklo spíš jako takovej experiment. Právě nahrávaný album Fire Garden (1996) a dřívější alba jsou totiž všechny nahraný dost propracovanym a detailním způsobem - hodně zvuků, hodně efektů, hodně mixáží, hodně stop, hodně všeho. Tak chtěl Vai zkusit něco jednoduššího - jen kytara, basa, bicí, co nejmíň kláves, co nejmíň mixáží a co nejmíň stop, prostě dostat co nejjednodušší zvuk. Myslim, že by to šlo určitě ještě jednoduššeji, ale tak... Co už. To by to asi nebyl Vai.
K tomuhle albu byly natočený videa, který taky vznikly spíš jako takovej experiment - prej kvůli tomu, že pracovníci nebo dokonce možná majitelé studia, ve kterym se album (teda EP) nahrávalo, byli fanoušci, kteří chtěli vyzkoušet právě se rodící DVD formát, takže jsou ty klipy takový o ničem, ale tak proč je od toho odřezávat, když už tam jsou. Koukat na to nemusíte (já se přiznám, že jsem je taky všechny neviděla celý).
sv-als
Vydáno: 1995, Relativity Records/Epic Record
Hrají:
Steve Vai (kytara, basa)
Deen Castronovo (bicí)
Tommy Mars (klávesy)
(V těch klipech ti dva ale nehrajou.)

Grém

22. září 2010 v 18:23 | Habala |  Hudba
Nazdár.
Heleďte, tahle věc... To je hustýý! Viďte? Traintime od Creamů z alba Wheels Of Fire. Ňák se mi ti krémíci začínaji líbit. (Konečně!) Jacka Bruce obdivuju, že to udejchá a že to zahraje - taky bych si chtěla umět aspoň trochu takhle (hustě!) zafoukat, ale nejde mi ani... Jak to popsat, prostě takový to legato o půltón níž. Vlastně i s trefením jenom jedný dirky mám problém. Velkej. Ach jo.
No a ba jo, vlastně i ty Bakerovy bicí jsou tu suprový. Snad ani nemusim psát, že bych si taky chtěla zkusit zaťukat na bicí - kdo by nechěl, co?:) A kromě toho, furt chci housle.


P.S.: Koukejte. Snad to budou promítat i u nás.
P.P.S.: Další borec z Blue Noize.

GOD is a left handed guitarist

18. září 2010 v 19:08 | Habala |  Kytaristi a jejich mistrovský díla
Nazdár!
Ten titulek je zase, jak jinak, zkopírovanej komentář z YouTube. Dneska, jak všichni víte, má Bůh kulatý úmrtiny. Čtyřicátý. Rock in peace, Džimi.
Kdo vymyslel bluesovou dvanáctku? To je tak hezky hezky znějící a přitom jednoduše jednoduchý, že hezčí a jednodušší už to bejt ani nemůže.
Šli byste radši na školu, o který byste věděli, že vás bude bavit a zajímat, ale taky to, že na ní nemáte (vědomosti a tak, peníze teď nechávám stranou), nebo na školu, o který byste si nebyli jistí, jestli by vás bavila a zajímala a taky jestli by vám to šlo, ale byla by pro vás asi pravděpodobnější (nebo jaký je to správný slovo), než ta první...?
No nic, ahojte. A jděte do lesa. Rostou prej zase houby.

Kytary Na Kloboučku

15. září 2010 v 20:45 | Habala |  Kytaristi a jejich mistrovský díla
Nazdár!
Hergot, to je nářez, tohle! Ten Extrémista od Satche v jejich provedení mě posadil na zadní část těla. To by měli dávat znova! A místo toho dávaj samý kraviny typu Ordinace v žůžový zahradě... Ale to už bych hodně odbočovala, kdybych sem teď začla psát svý názory na ty seriály.
Teď si někdy najděte půl hodiny a pusťte si tohle celý, i přesto, že to určitě znáte - je to jeden (skoro) celej díl Na Kloboučku, ten, ve kterym hráli s panem Michalem Pavlíčkem pan Radim Hladík, pan Standa Jelínek, pak nějakej pan Tadeáš Věrčák (to je ten s tou Ibanezkou - přiznám se, že mi jeho jméno bohužel nic neřiká) dále pan Jiří Zelenka za bicíma, pan Daniel Bárta s výbornym hlasem za mikrofonem, pan Jiří Veselý na basu a pak nějakej pan Roman Dragoun, klávesák a taky zpěvák, kterýho, taky se přiznám, taky neznám, akorát jen bez těch rozhovorů - nějakej dobrý člověk si dal práci s tím, že vyřezal jen ty písničky a celý to dal na TyTubu. Uf, to je souvětí.
Další souvětí by mohlo zahrnovat, co tam hrajou za skladby, ale nebude, to je koneckonců napsaný v tom videu... Jsem líná to vypisovat. Stejně je všechny znáte. :) Už od začátku článku mi docházej slova, tak už radši končim s kecama. Pusťte si to.
A tak teda ještě jeden takovej amatérskej "postřeh" a rovnou s nim i anketa (První anketa tohoto blogu, óóó.) - děsně se mi na tom líbí, jak má každá ta kytara jinej zvuk... :) Tak koukněte na anketu a hlasujte (původně jsem chtěla dát, která kytara má podle vás nejhezčí zvouček, ale každá zní líp za jinejch okolností, že jo...)
Ták, už ahojte.

P.S.: Teď jsem si teprve přečetla, že Portnoy odešel z Dream Theater... To jsou věci... Co na to řikáte?

Fotkovej článek

12. září 2010 v 21:46 | Habala |  Asi nezařaditelné...
Nazdár!
HRC

Dneska si sem dám zase jeden míň obvyklej článek. Ani nevim, jak se jsem se k tomu dostala, ale začla jsem si gůglit fotky z různejch těch Hard Rockovejch kafáren po celym světě (teda nejvíc to hledalo Ňjů Jork, Bukurešť a Pražskej lustr) a řeknu vám, že se musim začít fakt učit, abych sehnala nějakou vysoce postavenou práci, která by samozřejmě byla taky vysoce placená, a to minimálně tak vysoce, že bych z toho platu mohla cestovat po celym světě od města k městu, lépe řečeno od kavárny ke kavárně... To je bomba, co oni někde dokážou mít. Když vidim některý ty fotky, mám chuť do nich vlézt, rozdělit se na deset kousků a každej kousek poslat prohlížet si jinej kout.
(Pod perexem, jsem teď v takový euforii, takže jich je hodně...)

The Crying Machine

11. září 2010 v 18:35 | Habala |  Kytaristi a jejich mistrovský díla
Nazdár!
Tak je to v suchu, mám kabel ke sluchátkům. Je sice krátkej, ale hraje, juchuchů.
Zas jednou něco od pana Steva Vaie. Teda dvakrát. Opět si sem narvu dvě verze jedný věci, jak už se mi tady stává (zlo)zvykem, a bude to The Crying Machine, původně nahraná na albu Fire Garden z roku 1995. 
Tahle verze (poraďte mi nějaký synonymum, ať tohle slovo nepíšu furt dokola) je ze sedmýho roku třetího tisíciletí a přijde mi nejlepší, co jsem tak kdy slyšela. Ten jam uprostřed je úžasnej. Do prkýnka, já chci housle! A i se nám tu jedny stáárý doma válí, ale spravit je by stálo asi stejně, jako koupit nový - a co je nejhorší, zmizel šmytec.
Houslistí se jmenujou Ann Marie Calhoun (ta pani - prej dřív hrála s Jethro Tull) a Alex DePue (ten pán, u kterýho mi to kvůli tomu, jak má ten smyčec barevnej, ze začátku připadalo, jakoby si ho otočil a hrál tim dřevem.)
    Druhá podoba (to mi poradil Word) týhle skladby bude někdy z minulýho desetiletí... Bohužel to tam na tubě v popisu neni, tam je jenom stručně a vtipně napsáno ,,giutar" :) (Ed.: Tak v komentářích někdo píše: ,,Wow!!! I was in this concert in Santiago - Chile 1997.") Ten začátek - po tom basovym sóle - je mazéc (to sólo taky, ale basa s klávesama dohromady jako jeden nástroj je podle mě něco děsně ohavnýho).
A ještě dva komentáře z youtube:
,,Who cant call Vai a god?"
,,Chuck Norris." 
Tak ahojte. Pěknou neděli přeju.

Inca Roads

8. září 2010 v 19:52 | Habala |  Hudba
Nazdár...!
Když nemám v hlavě kousky z Hraběte X od Výběrů (,,Já jsem divnej patron..."), mám v hlavě tuhle Zappovinu. No jo, zase. Ale když ono to ,,Páááárk it!"... To je genialita sama. A ten marimbovej riff je děsně chytlavej.

Živě z roku 1979, je to jenom zvuk, ale líbí se mi asi nejvíc, to Frankovo sólo je perfektní. Akorát chudák Ike Willis ze začátku nějak nezvládá ty vejšky (ale i tak ho obdivuju, že něco takovýho dokáže).

Živě z roku 1974, zpívá George Duke. Má takovej hladkej hlásek, co?

Řekněte mi, kam on ten Frank na ty melodie chodil. Tohle nemůže normální člověk vymyslet. Podezírám ho, že prostě vzal papír a napsal jakýkoliv noty, cokoliv ho napadlo - teda aby to sedělo do nějaký tóniny - a náhodou mu z toho pokaždý vylezlo něco takhle dobře posluchatelnýho.
Mimochodem, taky je zajímavej tenhle cover v akustickym provedení od Mika Keneallyho a Bryana Bellera. A taky se samozřejmě povedla předělat ZPZ, ta příčná flétna na začátku mi skoro až chybí na těch Frankovejch verzích. Jo a zjistila jsem, že Vai byl v roce 2006 v Praze. Akorát jenom se ZPZ. Tu to píšou. Takže ví, že existuje Praha, tak ať sem kouká jet! Ale radši někdy až budu výdělečně činná.
Ve škole mě to letos furt ještě nebaví, navíc máme tak divně postavenej rozvrh, že po sobě následujou třeba tři čtyři nudný předměty, takže pak celej den prozívám... No nic. Ahojte.
P.S.: Prší?

R.I.P. a S.O.S.

5. září 2010 v 22:05 | Habala |  Hudba
Nazdár!
Dneska by měl Freddie narozeniny. Šedesátý čtvrtý, jestli se nepletu (, hihihi). Tak ať teda dál odpočívá v pokoji, když už tam jednou šel (samozřejmě by bylo lepší, kdyby se vrátil). Freddieho je mi zvlášť líto.
Taky už by měl by měl v tom pokoji bohužel odpočívat jeden můj kamarád, kterej před pár dny podlehnul všem těm svejm zraněním - můj kabel od sluchátek k telefonu. A mam po srandě. (Stejně jsem si právě ucpala ucho.:) Pfff...)
Heleďte, ten Pražský Výběr, on se mi fakt nějak líbí. Čím dál tím víc. Ono je to sice šílený - neznám osobně nikoho, kdo by mi to nepotvrdil (Co si o nich myslíte vy?) - ale něco mě na tom baví. Třeba tahle věc, tu dneska s Oikem hučíme celej den. (...Jo, byla teďko v Bigbítu.) Nahraná je na albu Straka v hrsti a prej je (Oik řikal, že Wiki řikala) o tom, jak jim z kapely utek Soukup basovat za Božskýho Káju, protože u něj by měl víc peněz, a jmenuje se ,,S.O.S.".
Nemohla jsem si vzpomenout, kde jsem to slyšela, tak si vzpomněl Oik - pouštěli jí v Kladenskym divadle ke ztvárnění Moliéra od Lakomce. Hodí se k tomu.
Tak vám přeju pěknej tejden.

Oh No

4. září 2010 v 21:32 | Habala |  Hudba
Nazdár! Ještě tam u vás všude leje?
Zase si sem musim dát jednu Zappovinu. Jmenuje se (já jí tak řikam) ,,Oh No" a má několik částí a nebo i sama je jednou z několika částí... Vim jenom, že na albu Roxy & Elsewhere patřila do ,,Son Of Orange County", čistě pod názvem ,,Oh No" se vyskytla na albu Lumpy Gravy a v (asi) osmdesátym osmym roce hráli živě jen její část pod názvem ,,Soul Polka" Dále určitě existuje hromada hromad jinejch verzí, o kterejch nemám ani páru a asi jsem i ráda, jelikož už jen v tomhle mám pěknou gulášovku (hm, dala bych si) a vlastně ani nevim, kterou verzi z těch všech hromad hromad sem teď dávam. A ještě ke všemu sem dám dvě verze tý jedný verze - jako obvykle bude první od Franka a druhá od Dweezilovic. Přeji šťastný a veselý poslech.
Jo a zpívá zase Napoleon Murphy Brock, kterýho mimochodem obdivuju za to, jak intonuje.

A tu část, co tady začíná na 3:10, nemůžu dostat z hlavy. (A na konci je ještě pěknej kus ,,Trouble Every Day".)

Ahojte.

Pěti pěťovej takt

1. září 2010 v 13:36 | Habala |  Kytaristi a jejich mistrovský díla
Nazdár!
Mě to v tý škole TÁK nebaví. Nevim, proč, neni tam nic, co by mi nějak vyloženě vadilo, až na to vstávání... Aspoň, že budem mít jenom dva dny v tejdnu odpoledku a letos prej i víc literatury než matiky, juch.
Zkuste si poslechnout tuhle věc (teda jestli vám pohraje - ani ne deset minut po tom, co jsem to nahrála na tubu, mi přišel mail, že toto video obsahuje zvuk a ten spadá pod autorská práva WMG a tak to radši bude v některejch zemích nepřehratelný, ale tak tady to snad jde).

EDITOVÁNO POZDĚJC: Už vám to jde? (Ta vzaba na začátku bejt nemá, to jsem tam přidala, aby byl rozlišnej i zvuk od toho předchozího videa a nehlásilo mi to pak, že je to video duplicitní a tak nepujde...)
...A teď se mi nechce ani zobrazit, tak aspoň takhle -> http://www.youtube.com/watch?v=53d_AZHLGZU ...Jestli ani takhle to nepude, tak na to kašlu, což už jsem asi mohla udělat dávno. :)

Co tomu řikáte?
Mě na tom zaujala jedna věc - dělení pěti. Normálně ve většině hudby jsme zvyklí, že čtvrťová nota se dělí na kratší noty v nejnormálnějším případě dvěma, čtyřma, osmi... A tak. Ale Zappa si zase jednou postavil hlavu a napsal všechno na pět... A já se v tom pokaždý ztrácim a těžko se znova chytnu. Asi je to o zvyku...
Edit: Á, tak teď jsem koukala na tu zappawikipedii, tam píšou: ,,Time signature: repeated sequence of 5/8 + 5/8 + 5/4" No ještě lepší.
Jo a ještě P.S.: Tak jakej byl u vás ten dnešek?